Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkolenie powiatowe bibliotekarzy

Kolejne szkolenie powiatowe bibliotekarzy odbyło się 6 maja 2022 r. on-line.

Tematem było „Opracowanie zbiorów w systemie bibliotecznym Mateusz”, w którym tworzą katalogi i udostępniają zbiory biblioteki powiatu ziemskiego.

Uczestników spotkania powitał dr Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Tajniki tworzenia prawidłowego opisu książki, audiobooka i gry planszowej z uwzględnieniem najnowszych zmian w zasadach katalogowania zaprezentował Pan Marcin Oyrzanowski, praktyk, kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy.

Uczestnicy poznali źródła i sposoby pobierania opisów oraz zasady tworzenia rekordu opisu książki w formacie MARC 21 z autopsji. Ważnym elementem szkolenia były zasady stosowania deskryptorów, które pozwalają na precyzyjne określenie tematyki opracowywanych dzieł, a co za tym idzie znacznie ułatwiają czytelnikom wyszukiwanie pożądanych materiałów.

Kolejnym ważnym zagadnieniem było opracowanie audiobooków i gier planszowych, które to zbiory coraz częściej oferują biblioteki.

Pan Marcin Oyrzanowski zaprezentował także narzędzia w systemie Mateusz dedykowane bibliotekarzom w celu usprawnienia pracy.

W trakcie spotkania odbyły się dwie sesje pytań, podczas których prowadzący rozwiewał wątpliwości bibliotekarzy odnośnie uzupełniania poszczególnych pól w opisie, a także wskazywał sposoby rozwiązywania rozlicznych problemów w obsłudze poszczególnych procesów bibliotecznych w systemie Mateusz, jak na przykład: scalanie egzemplarzy, poprawianie błędnych wpisów, tworzenie słowników, pobieranie i dodawanie okładek, uzgadnianie wartości inwentarza, tworzenie bazy ubytków.

Obecnie wszystkie procesy biblioteczne odbywają się w systemach komputerowych, więc znajomość i sprawna ich obsługa jest podstawą prawidłowego funkcjonowania bibliotek. Dlatego też planowane są kolejne szkolenia, podczas których bibliotekarze będą mogli doskonalić swoje umiejętności.

Banery/Logo