Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Spotkanie „100 lat Koła Bialczan” w bibliotece

We wrześniu 2022 r. najstarsze bialskie stowarzyszenie regionalne będzie świętowało   stulecie swojej działalności.  Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna  w Białej Podlaskiej zorganizowała spotkanie regionalne „100 lat Koła Bialczan”, które odbyło się  15 września 2022 r. w Dziale Wiedzy o Regionie biblioteki.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o  historii Koła Bialczan, którą przybliżył  pan Jerzy Trudzik, sekretarz zarządu stowarzyszenia, regionalista oraz autor artykułów w regionalnych czasopismach oraz samodzielnych  publikacji o bialskich instytucjach.

Nasz gość przybliżył  zgromadzonym początki Koła Bialczan, które zostało założone 21 września 1922 r. podczas I Zjazdu Absolwentów Szkół Bialskich i postawiło sobie za cel udzielanie pomocy młodzieży szkolnej i akademickiej wywodzącej się z Białej Podlaskiej. Opowiedział też o  obecnych działaniach stowarzyszenia, przede wszystkim o przeprowadzanej corocznie kweście na  remont zabytkowych nagrobków na bialskim cmentarzu. Pan Jerzy Trudzik przedstawił nam także obecnych członków Koła Bialczan w Białej Podlaskiej oraz w oddziałach warszawskim i lubelskim oraz przypomniał  tych, którzy działali w przeszłości.

Podczas spotkania Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej otrzymała  od zarządu Koła Bialczan medal  wybity z okazji jubileuszu .

Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie przeglądali  także publikacje i opracowania o Kole Bialczan, ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie, które zostały  zaprezentowane na mini wystawie.

Banery/Logo