Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Kalendarium rocznic literackich - 120. Rocznica urodzin Sergiusza Piaseckiego

W dniu 1 kwietnia 1901 roku, dokładnie 120 lat temu przyszedł na świat Sergiusz Piasecki. Jego życiorys nadawałby się z pewnością na scenariusz filmu sensacyjnego. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które na temat autora przygotowała Filia nr 6.

Urodził się niedaleko Baranowicz, w jego domu rodzinnym mówiono po rosyjsku, w wieku kilkunastu lat, za udział w bójkach trafił do więzienia. Z więzienia uciekł i wyjechał do Moskwy, gdzie był świadkiem rewolucji i śmierci wielu swoich przyjaciół. Powrócił do Mińska, uczestniczył w wojnie 1920 roku i obronie Warszawy. Od 1922 pracował w polskim wywiadzie, gdzie dosłużył się stopnia porucznika, jednocześnie dorabiając jako …przemytnik. Z powodu narkomanii i konfliktów z przełożonymi zwolniony z wojska, bezskutecznie próbował dostać się do Legii Cudzoziemskiej. Za udział w napadach rabunkowych skazany został na karę śmierci, którą prezydent zamienił mu na 15 lat więzienia. Karę początkowo odbywał w Lidzie a następnie w najcięższym wówczas więzieniu na Świętym Krzyżu. Tam dopiero nauczył się języka polskiego, podobno czytając Biblię i …Życie Literackie. Przeczytawszy ogłoszenie o konkursie literackim zaczął spisywać własne przeżycia w niewielkim zeszycie. Pierwsze dwie powieści, dotyczące wywiadu zatrzymała cenzura więzienna, dopiero trzecią, zatytułowaną Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy udało się przesłać poza mury więzienia. Wokół powieści zrobiło się dużo szumu, że nawet sam Melchior Wańkowicz zaangażował się w walkę o uwolnienie Piaseckiego. Ostatecznie ten opuścił więzienie w 1937 roku, czyli cztery lata przed końcem wyroku. Korzystał ze swojej popularności, spędzając czas wśród elity towarzyskiej kraju – do jego przyjaciół należał także Stanisław Witkiewicz. Podczas II Wojny Światowej działał w Armii Krajowej, między innymi dwukrotnie ratując życie Józefowi Mackiewiczowi. Następnie ukrywał się przed UB i dzięki pomocy Wańkowicza przyjęty został do II Korpusu, z którym dostał się do Anglii. Na emigracji żył w bardzo skromnych warunkach, pisał kolejne powieści i zawsze krytycznie wypowiadał się na temat ustroju komunistycznego. Zmarł w 1964 roku na raka. Od 1951 wszystkie utwory Piaseckiego były zakazane przez cenzurę PRL.

Banery/Logo