Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

8 czerwca odbyło się wyjątkowe i bardzo udane spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, reporterem, pisarzem, dziennikarzem.
Mariusz Szczygieł jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland", która zdobyła także Nike Czytelników, podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma" (w wyborze jury i czytelników). Za reportaże o Czechach i Czechosłowacji zdobył nagrodę Melchior 2004 w konkursie im. Melchiora Wańkowicza.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem poprowadziła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Renata Szwed. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent Miast Biała Podlaska Michał Litwiniuk, który wręczył naszemu gościowi piękny album malarstwa Stanisława Baja.
W trakcie spotkania dziennikarz i reportażysta pasjonująco opowiadał o Czechach, odpowiadał na pytania uczestników wydarzenia, podpisywał książki, rozdawał autografy, pozował do zdjęć. Z wielką pasją opowiadał o Czechach, dlaczego zafascynował się kulturą i zwyczajami tego kraju. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wiele zabawnych historii, jakie przydarzyły się w życiu Mariusza Szczygła.

Dziękujemy serdecznie za wspaniałe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą". Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma" zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat". Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland", „Zrób sobie raj", „Laska nebeska"). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX". Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.