Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

40 lat Działu Wiedzy o Regionie

Dzisiaj mija 40 lat od powstania Działu Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, który oficjalnie powstał 1 kwietnia 1982 r. i jego podstawowym zadaniem miało być gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów dotyczących regionu. Nieodłącznym elementem rozwoju była także współpraca z miłośnikami i badaczami regionu południowego Podlasia.

Na przestrzeni lat podjęto wiele działań, również tych międzynarodowych, które swego czasu nadały mu miano jednego z najlepszych w kraju działów wiedzy o regionie. Początkowo księgozbiór działu liczył zaledwie 150 pozycji, lecz dzisiaj może się pochwalić wielotysięczną bazą.

Podstawą zbiorów Działu Wiedzy o Regionie są książki obrazujące przeszłość historyczną południowego Podlasia. Do najciekawszych pozycji należą książki najstarsze, bardzo często są to pozycje unikatowe. Jedną z najstarszych posiadanych pozycji jest 3-tomowa książka Michała Balińskiego, Starożytna Polska pod względem historycznym, geograficznym i statystycznym wydana w 1846 r. w Warszawie przez Samuela Orgelbranda. W trzecim tomie tej książki znajduje się historyczny opis miejscowości wchodzących w skład dawnego powiatu brzesko-litewskiego (m.in. Biała Podlaska, Łomazy, Terespol). Natomiast w drugim tomie opis miejscowości wchodzących w skład Ziemi Łukowskiej (Radzyń Podlaski, Kąkolewnica),i Ziemi Mielnickiej (m.in. Sarnaki, Konstantynów, Łosice). Równie cenną książką są Obrazy z życia i podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego, zawierające rozdziały dotyczące Białej Podlaskiej i Romanowa oraz opisy wielu innych miejscowości Podlasia.

Obok księgozbioru bardzo ważną pozycję wśród zbiorów regionalnych zajmują czasopisma. W Dziale Wiedzy o Regionie znajdziemy tytuły z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wcześniejsze. Są to m.in. Podlasiak, Głos Społeczny i Młodzież z Podlasia. Wśród gromadzonych archiwalnych czasopism biblioteka posiada również tytuły w języku rosyjskim, które swoim zasięgiem obejmowały część południowego Podlasia. Są to czasopisma z okresu Królestwa Polskiego, wydawane przez władze carskie. W sumie w katalogu czasopism aktualnie odnajdziemy ponad 740 tytułów.

Czasopisma współczesne gromadzone są na bieżąco. Należą do nich m.in., Słowo Podlasia, Podlaski Kwartalnik Kulturalny, Rocznik Międzyrzecki, Radzyński Rocznik Humanistyczny, Wschodni Rocznik Humanistyczny, Rocznik Konstantynowski, Rocznik Ziemi Sarnackiej, Nadbużańskie Sławatycze, Echo Leśniaków, Rocznik Bialskopodlaski, Bialskopodlaski Rocznik Łowiecki i wiele innych regionalnych pozycji.

Uzupełnieniem w/w zbiorów są fotografie i pocztówki.  W dziale regionalnym są one uznawane za unikatowe dokumenty historyczne.

Pozostałymi materiałami regionalnymi gromadzonymi w Dziale Wiedzy o Regionie są tzw. dokumenty życia społecznego (stare legitymacje, świadectwa, dokumenty urzędowe, plakaty, zaproszenia, itp.) Dodatkową wartość stanowią wycinki prasowe o regionie, kserokopie, mikrofilmy.

Na dzień 1 kwietnia 2022 r. katalog zbiorów regionalnych liczy ponad 54 tys. rekordów, w tym:

·       Książki, roczniki, mapy, grafika – ponad 11 tys. pozycji,

·       Artykuły z czasopism i prac zbiorowych – ponad 37 tys. pozycji,

·       Materiały niepublikowane – ponad 600 pozycji,

·       Pocztówki – ponad 2,2 tys. pozycji,

·       Dokumenty archiwalne – ponad 2,9 tys. pozycji.

Poza katalogiem istnieje również seria zbiorów, które nie zostały jeszcze skatalogowane. Wśród nich znaleźć możemy:

·       Dokumenty życia społecznego (plakaty, ulotki, zaproszenia, druki reklamowe) – ponad 22 tys. pozycji,

·       Wycinki prasowe – ponad 25 tys. pozycji.

Nieodłącznym elementem funkcjonowania Działu Wiedzy o Regionie jest Bialska Biblioteka Cyfrowa, której zadaniem jest gromadzenie i opracowywanie zbiorów w formie cyfrowej. Od początku istnienia Biblioteki Cyfrowej, czyli od października 2009 r. odnotowano ponad 22 mln wejść. Aktualnie w BBC znajdziemy ponad 17 tys. obiektów.

Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej podejmuje się gromadzenia najdrobniejszych materiałów, jeżeli chociaż w minimalnym stopniu zawierają informacje o regionie.

 

 

 

Banery/Logo