Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Regionalia to nie tylko książki

Kiedy słyszy się – biblioteka regionalna – od razu przychodzą na myśl rzędy regałów wypchanych po brzegi książkami. Tak jest i w naszej bibliotece. Dział Wiedzy o Regionie to książki, broszury, komiksy, mapy, przewodniki i albumy znajdujące się na półkach dostępnych dla Czytelników. Pokaźną ich część zajmują także czasopisma regionalne. Posiadamy też zbiory, które na co dzień są ukryte przed okiem odwiedzających, niezbyt często wystawiane na widok ogólny. No… chyba, że zdarzy się wyjątkowa okazja.

I właśnie mamy taką okoliczność, ażeby pokazać światu swoje skrzętnie zbierane i skrywane skarby. A są to prawdziwe skarby, i jest ich całkiem sporo. Z okazji trwającego obecnie (od 8 – 15 maja) ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w dziale Wiedzy o Regionie można podziwiać wystawę, którą tworzą różnego rodzaju eksponaty.

Akcja Tydzień Bibliotek organizowana jest od roku 2004 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma ona na celu promocję czytelnictwa i samej instytucji biblioteki, by stała się ona jeszcze bardziej dostępna i przyjazna dla Czytelników. Ażeby była postrzegana jako swoisty ośrodek kultury skupiający różne dziedziny życia.

Co roku wydarzeniu towarzyszy inne, nowe hasło. W tym roku jest nim „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Wychodząc naprzeciw temu zawołaniu nasz dział ukazał swoje zbiory, udowadniając, że biblioteka to nie tylko książki. Na wystawie znajdują się liczne obiekty związane z życiem społecznym i kulturalnym naszego regionu. Często są to tak zwane relikty przeszłości, dokumentujące minione czasy. Niejednego wprawi w zdziwienie fakt, iż dział posiada pokaźny zbiór artefaktów.

Proporczyki, znaczki, przypinki, medale okolicznościowe, odznaczenia, breloczki, gry planszowe związane z tematyką regionalną, filmy, plakaty, zaproszenia, wizytówki, magnesy, plakietki, a nawet krawat ze spinką.

W większości są to dary naszych mieszkańców, które wzbogacają naszą wiedzę o tym, jak wyglądało kiedyś życie w naszym mieście. Jak doceniano zasłużonych, jakie imprezy odbywały się, jak reklamowały się instytucje. Ten zbiór to świadectwo historyczne, które do nas przemawia tak, jak słowo zawarte w książkach.

Dlatego każdego zainteresowanego przeszłością zapraszamy do oglądania wystawy. A wszyscy, którzy chcą się podzielić swoimi pamiątkami zapraszamy do naszego działu. Bo razem tworzymy historię i świat a dział Wiedzy o Regionie skupia „świat w jednym miejscu”.

 

Banery/Logo