Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej - „Profesjonalizm – nowoczesność – rozwój” – ostatnie szkolenia

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Profesjonalizm – nowoczesność – rozwój” – ostatnie szkolenia

24 i 25 września 2020 r. odbyły się ostatnie szkolenia bibliotekarzy w ramach projektu „Profesjonalizm – Nowoczesność – Rozwój”. Tematyka oscylowała wokół zagadnień pracy w Systemie Bibliotecznym Mateusz, w którym tworzą katalogi i udostępniają zbiory biblioteki powiatu bialskiego. Uczestników powitał dr Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szkolenia koordynowała Emilia Waszczuk, instruktor MBP, a warsztaty on-line prowadził Pan Marcin Oyrzanowski, współtwórca SB Mateusz, kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Publicznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawa.

Jak okazało się w trakcie szkolenia, SB Mateusz oferuje coraz bardziej nowoczesne funkcjonalności ułatwiające pracę bibliotekarzom, ale także coraz łatwiejszy dostęp dla czytelników. Zaprezentowano m.in. e-platformę, dzięki której czytelnicy mogą pobierać zdalnie e-audiobooki, e-czasopisma i e-booki z zasobów swojej biblioteki. W zakresie doskonalenia pracy w SB Mateusz zaprezentowano sposób przeprowadzenia skontrum, ubytkowania, generowania statystyk, pobierania i zamieszczania okładek, wyszukiwania i pobierania opisów do katalogów lokalnych, uzupełniania i poprawiania istniejących opisów, opis audiobooka i gry planszowej – zbiory te coraz częściej pojawiają się w ofercie bibliotek. Bibliotekarze zapoznali się także z pomocnymi w codziennej pracy narzędziami, jak np.:  „selekcja” czy „magazyn”. Jak bardzo potrzebne były te szkolenia pokazała ogromna ilość pytań skierowanych do Pana Marcina Oyrzanowskiego. Temat pracy w SB Mateusz nie został oczywiście wyczerpany. Postaramy się organizować kolejne szkolenia.

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Banery/Logo