Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Dawne gry i zabawy – wystawa książek Krzysztofa Piecha

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna jest niezwykle korzystna dla prawidłowego rozwoju człowieka i utrzymania sprawności witalnej. Przez wiele dekad dzieci i młodzież spędzała wolny czas na podwórku. Dopiero epoka komputerów wprowadziła nowy „siedząco-domowy” styl życia. Ale wzrastająca świadomość społeczeństwa powoduje, iż znów do łask wracają piesze wycieczki, rowery i wiele innych przejawów aktywności ruchowej.

Niezwykle wartościowym jest połączenie ćwiczeń z odpowiednią ich formą. Zespolenie ruchu, powietrza, muzyki daje wyjątkowo pozytywne efekty. Najlepsza jest spontaniczność, ale i przydatne są porady fachowców.

W naszym mieście propagatorem zdrowego wychowania i pielęgnowania tradycji ruchowych jest dr Krzysztof Piech, który z wykładami odwiedził kilkanaście krajów. Ten niezwykle aktywny propagator aktywnego wypoczynku nie ustaje w rekomendowaniu i rozpowszechnianiu modelu aktywności ruchowej w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem roli dziecka.

Drugą pasją dr. K. Piecha jest zbieranie informacji na temat tradycyjnych form gier i zabaw w Polsce z naciskiem na nasz region.  K. Piech podczas wędrówek po okolicach zbiera wspomnienia i opisuje je w swoich pracach. Tradycyjne gry i zabawy, powiązane z ludowością regionu zajmują pokaźną część publikacji K. Piecha. Poznając historie „małych ojczyzn” przyczynia się do jej popularyzowania poprzez formy zabawowe.

W jaki sposób zachęcić małe dzieci do ćwiczeń? Odpowiedzialność spada w tym przypadku na dorosłego, który powinien tak pokierować dzieckiem, by poprzez zabawę sprowokować je do aktywności. W myśl powiedzenia „ czym skorupka za młodu…”, tak i w przypadku zdrowego życia ważne jest, by zachęcać dzieci i młodzież do podejmowania odpowiednich działań.

Dr Krzysztof Piech ma w tym niemałe doświadczenie, którym dzieli się bardzo chętnie w przeróżnych wywiadach, spotkaniach, ale nade wszystko w publikacjach, które stanowią zbiór gier i zabaw do wykorzystania przez całe rodziny w czasie wolnym. Są też cenną wskazówką dla młodych, przyszłych wychowawców dzieci w przedszkolach i szkołach. Zebrana wiedza jest niezmierzoną skarbnicą pomysłów na kreatywne spędzenie  czasu.

Na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej można podziwiać publikacje ze zbiorów dr. Krzysztofa Piecha. Są tam książki samego autora np. „Promocja rodzinnej aktywności ruchowej” czy też „Przewodnik turystyki rowerowej”. Są także książki ukazujące tradycyjne gry i zabawy wschodniej Polski, poradniki dla kadr kształcących młodzież.

K. Piech w swej kolekcji zgromadził niemało książek z XIX i  początków XX wieku, które można ujrzeć na wystawie. Perełką jest publikacja wydana w 1831 r. autorstwa Łukasza Gołębiowskiego, który opisał gry i zabawy różnych stanów społecznych XIX wieku w Polsce. Kulig, tradycje zapustowe, obrzędy sobótki czy maszkary, to formy rozrywki i zabaw ówczesnego społeczeństwa polskiego. Z lat 1905 i 1907 pochodzą książki Jadwigi Chrząszczewskiej, która wybrała zabawy do muzyki Felicji Ginejko. „Lutnia dziecięca” proponuje teksty i formy zabaw rytmicznych. Z języka francuskiego przełożona została książka Fryderyka Queyrata, który przeprowadził studium nad wyobraźnią twórczą u dzieci.

Na wystawie znajdziemy wiele książek w różnych językach świata, co świadczy o tym, że propagowanie zdrowej formy rozrywki jest popularne od najdawniejszych czasów w wielu krajach. Ćwiczenia cielesne nie zawsze sprawiały radość, dlatego też starano się je uatrakcyjnić i zachęcić do ruchu poprzez liczne publikacje.  Szczególnie zachęcano do ruchu na świeżym powietrzu, proponowano, co robić, aby się nie nudzić w czasie wakacji. Wiele poradników opublikowało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i także one znajdują się w zbiorach K. Piecha. Na wystawie można zobaczyć regulaminy i historie gier indywidualnych i zespołowych tj. baseball, football, palant, wybijanka oraz gimnastyka.

Dział Wiedzy o Regionie zaprasza do obejrzenia wystawy. Być może stanie się ona bodźcem do zmiany nawyków lub zachęci do aktywności fizycznej. Wystawa jest tylko preludium do spotkania z Krzysztofem Piechem, który pełen pasji na pewno zarazi wielu czytelników do odkrywania nowych form, a także przypomni wiele już zapomnianych zabaw regionalnych.  

Spotkanie zatytułowane „Tradycyjne gry i zabawy  – wielopokoleniowa aktywność ruchowa” odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej (ul Warszawska 12 a, I piętro).

Banery/Logo