Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Wystawa „Spotkanie z tradycją – zwyczaje bożonarodzeniowe”

„Spotkanie z tradycją – zwyczaje bożonarodzeniowe” to tytuł wystawy, która została stworzona specjalnie na czas oczekiwania na święta przez Dział Wiedzy o Regionie by umilić i wprowadzić naszych Czytelników w atmosferę świąt. Wszystkie elementy wystawy pochodzą z bogatych zbiorów działu, gdzie oprócz książek i czasopism zbierane są także m.in. pocztówki.

Motywem przewodnim prezentacji  stał się tekst Małgorzaty Brodowskiej publikowany w  „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, w którym autorka przedstawiła zwyczaje związane z najbardziej uroczystym świętem,  którym – jak zauważyła – są święta Bożego Narodzenia.

Nazywane niegdyś Godami lub Godnymi Świętami zwyczaje wiązały się ze słowiańskimi oczekiwaniami na coś nowego. Wraz z chrześcijaństwem utrwalił się nowy wymiar odbierania zimowego święta.

Nie ma chyba bardziej rodzinnych świąt. To czas, kiedy wszyscy członkowie rodziny starają się choć na chwilę spotkać, wspólnie zjeść uroczystą kolację, obdarować się prezentami, pośpiewać kolędy. Mówiąc krótko – pobyć ze sobą. Na te dni milkną zwady, wszelki spory, kłótnie, utarczki. Wszyscy są dla siebie mili, uśmiechem obdarzają nawet nielubianego sąsiada, podają sobie ręce w geście pojednania.

Dlaczego te święta mają taką moc? Bo chyba każdy człowiek czeka na nowe, czeka na coś lepszego dającego nadzieję, bo każdy ma w sobie tę choćby odrobinę ciepła i dobroci, którą chce się dzielić z innymi.

Prezentowana wystawa skupia w sobie wszystkie najpiękniejsze momenty świąt. Od Adwentu po potrawy wigilijne i narodzenie Boga.

Skupienie przed świętami urozmaicały jeszcze nie tak dawno tradycyjne zajęcia. Jednym z nich było robienie stroików i ozdób choinkowych z bibuły, słomy, wycinanek. Na wystawie znalazły się więc zdjęcia takich ozdób i książki, które mogą być inspiracją do samodzielnego ich wykonania. Nieodłącznym widokiem świąt są szopki a ich rozmaite wykonania możemy zobaczyć na łamach czasopism znajdujących się na wystawie i dostępnych w Dziale Wiedzy o Regionie.

Boże Narodzenie to nadzwyczajnie rozśpiewane święta. Bogactwo kolęd, pastorałek i piosenek zimowych na dobre zadomowiło się przy rodzinnych wigilijnych stołach. A do tego zielona choinka okraszona mnóstwem lampek, bombek, pajacyków, bałwanków i skrzatów.

Kraków ma swoje szopki, Kurpie palmy a Sławatycze mają swoich „brodaczy”, którzy przyciągają tłumy ciekawskich do tej miejscowości z ostatnimi dniami grudnia.

Niezwykłe stroje –  długa, broda, kwietny kapelusz, kożuch i wyjątkowo długi nos są obowiązkowymi elementami brodacza, który żegna stary rok i przepędza co było złe. O tych niezwykłych postaciach napisano już wiele artykułów. Brodacze znaleźli się także na naszej wystawie.

Całości dopełniają pocztówki. A są to pocztówki niezwykłe. Ręcznie robione, drukowane i malowane. Na kilku planszach można zapoznać się z historią powstania pocztówki i obejrzeć rozmaite ich wzory. Jedną z plansz zajmują pocztówki świąteczne z czasów przedwojennych. Inna znów zawiera pocztówki wydane z okazji świąt przez Bibliotekę i Bialskie Centrum Kultury, z których spogląda na nas zimowy kompleks radziwiłłowski. Pocztówki z bombkami, szopkami, świeczkami, ośnieżonymi domami i drzewami, pełne radosnych zwariowanych bałwanków, z pieczołowicie wycinanymi ornamentami. Wszystkie są niezwykłą ozdoba naszych regionalnych zbiorów.

Aby obejrzeć wystawę świąteczną zapraszamy na piętro przy Dziale Wiedzy o Regionie.  

Banery/Logo