Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Escape room w bibliotece? Dlaczego nie!

Na szkoleniu powiatowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej 13.09.2023 r., grupa bibliotekarzy z bibliotek gminnych i filii poznawała elementy grywalizacji, które z powodzeniem można wykorzystać w tworzeniu pokoi zagadek w bibliotekach.

Uczestnicy szkolenia przeszli poszczególne etapy pracy zespołowej, począwszy od zapoznania się, przyjęcie zasad współpracy, sporządzenie i podpisanie kontraktu, poprzez przyswojenie teorii, rozwiązywanie różnorodnych zagadek po przygotowanie mini gry, w którą zagrały wyłonione wcześniej drużyny. Ważnym momentem było przedstawienie niedociągnięć stworzonych podczas warsztatu gier oraz sposoby ich poprawienia tak aby zasady były czytelne i realne.

Podczas pięciogodzinnego spotkania uczestnicy mieli okazję poznać i przetestować narzędzia budujące zespół i wzmacniające integrację grupy, takie jak chusta „gumizela”, czy zespołowa gra zręcznościowa „Wieża Frobella”. Dużo emocji przyniosła gra „Wyturlaj sobie kota”, do której przeprowadzenia należało samodzielnie wykonać kostki do gry, czy zabawa ruchowa „Kładka” polegająca na przejściu danej drużyny na przeciwległą stronę po specjalnie przygotowanych polach, tak aby minąć osoby z przeciwnej drużyny, aby dwie osoby nie znalazły się jednocześnie w tym samym polu, oraz aby osoby z tej samej drużyny nie znalazły się na polach sąsiednich. Udało się to po dwóch próbach. Takie zabawy uczą współpracy i planowania kolejnych posunięć, a zdobyte umiejętności są niezwykle przydatne w tworzeniu i rozwiązywaniu zagadek, także escape roomowych.

Szkolenie poprowadziła Beata Rogalska, członek Stowarzyszenia LABiB, trenerka  „Dobrze w Kulturze”, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym, województwo podlaskie.

Banery/Logo