Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Barwne polecenia

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko w przyszłości osiągało sukcesy. Możliwość wszechstronnego rozwoju wymaga wielkiej mobilizacji dziecka i rodzica. Niestety nie zawsze efektem takich działań jest wychowanie mądrego, kreatywnego i przebojowego człowieka. Bywa, że zadania, które dorośli stawiają przed dzieckiem odnoszą zupełnie odwrotny skutek.

Gro Dahle, norweska psycholog, poetka i pisarka w metaforycznej, pełnej symboli książce pt.: „Grzeczna” po mistrzowsku ukazuje efekty wychowania w której emocje, odczucia i najważniejsze potrzeby młodego człowieka nie są brane pod uwagę. Lusia, bohaterka prezentowanej opowieści jest miła, grzeczna, pilna, czysta i zawsze przygotowana do lekcji. Zdawało by się, że to idealny wizerunek dziecka. Niestety ten obraz jest mylący, gdyż dziewczynka będąc tak idealna staje się niewidoczna dla otoczenia dlatego, że jest przewidywalna, niczym nie zaskakuje nauczycieli i rodziców. Tak właściwie nie wiadomo czy istnieje. Widzimy świat samotnego dziecka ograniczonego w swoim naturalnym rozwoju przez stereotypowy sposób myślenia dorosłych: ładna dziewczynka, która robi dokładnie to, o co się ją prosi, dobrze się uczy i nie sprzeciwia się dorosłym – wymarzona, niczym z obrazka. Odgrywa różne role, ale nie potrafi być sobą.

Bardzo współczesna książka skłaniająca czytelnika do refleksji. Daje ona też odbiorcom dziecięcym bardzo jasny przekaz - trzeba mieć swoje zdanie, nie ma nic złego w wyrażaniu odczuwanych emocji, bezwarunkowe spełnianie wszystkich wymagań i oczekiwań innych prowadzi do utraty własnej osobowości, odrębności i niepowtarzalności. Stajemy się bladym cieniem marzeń innych ludzi. Wspaniałym uzupełnieniem prezentowanej historii są ilustracje Svein Nyhus. Problemy przedstawione w opowieści są przerysowane, ale tym bardziej zasługują na uwagę i chwilę refleksji także ze strony rodziców.

Polecamy inne tytuły tej autorki, które znajdują się w naszych zbiorach: „Zły Pan”, „Włosy mamy” oraz „Wojna”.

Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za Najlepszą Książkę Dziecięcą. Została również nominowana do tytułu Najlepszej Książki Dziecięcej 2011 w konkursie Empiku „Przecinek i kropka”!

Banery/Logo