Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Lekcja historii online - Ludwik Bittner

Czy wiecie, kim był gen. Ludwik Bittner i skąd w Białej Podlaskiej ulica jego imienia na osiedlu Francuska? O losach wspomnianego generała możemy dowiedzieć się z kolejnej „Lekcji historii on-line”, w której Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dr. Paweł Borek przedstawia sylwetkę dowódcy 9 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Link do nagrania: lekcja historii online.

Doskonałym źródłem naukowym do wyszukania informacji na temat Ludwika Bittnera jest artykuł, który znajdziemy w Roczniku Bialskopodlaskim nr XXVI wydawanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej. W artykule „Generał Ludwik Bittner „Halka” (1892-1960). Od służby w Legionach Polskich do dowództwa 9 Dywizji Piechoty Armii Krajowej” dr Paweł Borek przedstawia sylwetkę tego znamienitego człowieka i patrioty, a oto jego fragmenty:

„L. Bittner organizował manifestacje patriotyczne, uroczystości państwowe i święta pułkowe, np. 7 grudnia 1923 r. 34 pp obchodził swoje pięciolecie. (…)”,  „Ludwik Bittner był także akcjonariuszem Podlaskiej Wytwórni Samolotów powstałej 27 XI 1923 r. Przy PWS stacjonowała jednostka lotnicza płk. M. Hilarego Grabowskiego, która wchodziła do garnizonu bialskiego. (…)”, „Od 1942 r. płk Ludwik Bittner ps. „Halka” przewidziany był na dowódcę 9 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Znał Okręg Lubelski, gdzie wcześniej był komendantem i inspektorem KG ZWZ-AK… …20 III 1943 r. został mianowany gen. brygady i czuwał nad budową struktur organizacyjnych 9 DP AK w konspiracji podlaskiej, jako inspektor Okręgu Lublin”.

Więcej znajdziecie Państwo w Bialskiej Bibliotece Cyfrowej: artykuł w Roczniku Bialskopodlaskim.