Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Po spotkaniu z archeologiem Mieczysławem Bienią

W ubiegły czwartek 9 marca 2023 r. w Dziale Wiedzy o Regionie gościliśmy Mieczysława Bienię – bialskiego archeologa i pracownika Muzeum Południowego Podlasia.

Pomieszczenie działu zapełniło się bardzo licznym grono  miłośników historii Białej Podlaskiej, zwłaszcza tej z okresu rządów Radziwiłłów. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu o pracach wykopaliskowych  prowadzonych na terenie zespołu pałacowo-parkowego w  ostatnich latach.

Mieczysław Bienia z wielką pasją opowiedział  o odkrywaniu fragmentów wcześniejszych budynków i prawdopodobnie dworu, fontann w parku i rynsztoków, a także niewidocznych obecnie ceglanych posadzek w wieży zamkowej i kaplicy. W trakcie ostatnich prac archeologicznych, podczas odkopania dawnych kuchni i śmietników znaleziono  fragmenty ceramiki, szkła i monet, które trafiły do Muzeum Południowego Podlasia. Podczas wykopalisk zgromadzono też bogatą kolekcję kafli, płytek ceramicznych i ich fragmentów, a także niezwykle interesujące artefakty, jakimi są szklane granaty.

Wszyscy uczestnicy spotkania:  dorośli, a także młodzi, w  tym grupa  bialskich harcerzy, chłonęli wiedzę przekazywaną przez bialskiego archeologa z wielkim zainteresowaniem i skupieniem.  Z pewnością nie będzie to ostatnie spotkanie o wykopaliskach archeologicznych, zorganizowane w naszej bibliotece. Już myślimy o następnym!