Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Braliśmy udział w grze terenowej "GrajMY dla PlaneTY"

13 listopada odbyła się gra terenowa "GrajMY dla PlaneTY" organizowana przez Stowarzyszenie Trenerskie Organizacji Pozarządowych. Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej miała swój udział w organizacji wydarzenia.

To seria gier miejskich poświęconych zagadnieniom zrównoważonego rozwoju i globalnej współpracy rozwojowej. Projekt jest organizowany w ramach międzynarodowego Tygodnia Edukacji Globalnej.
W ramach projektu „Łączmy ludzi dla otwartej planety – gry dla zrównoważonego rozwoju” w dniach 9–22 listopada 2024 w siedmiu polskich miastach organizowane są gry miejskie skierowane do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Zespoły młodzieżowe pod opieką nauczycieli i nauczycielek będą przemieszczać się po mieście, wykonując zadania i poznając Agendę 2030 oraz globalne Cele Zrównoważonego Rozwoju. Na terenie miasta umieszczono "STACJE" odpowiadające celom Zrównoważonego Rozwoju. Każda stacja to jedno lub kilka zadań do wykonania.
Jednym z przystanków było Multicentrum .Rozmawialiśmy o celach gry Zrównoważonego Rozwoju. Jeden z nich dotyczył odpowiedzialnego kupowania i produkowania – to działania, które nie szkodzą planecie i pomagają oszczędzać jej zasoby. Działanie te mają na celu poszanowanie planety oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
Przy tym celu młodzież korzystając ze specjalnego kalkulatora obliczała ślad ekologiczny i tym samym dowiedziała się ile zasobów planety każda z osób zużywa na swoje potrzeby w ciągu roku. Podczas ciekawej rozmowy uczestnicy proponowali swoje rozwiązania na obniżenie śladu węglowego.
Kolejny cel to działania w dziedzinie klimatu. Uczestnicy układali puzzle, które przedstawiają skutki zmian klimatu. Następnie do aplikacji wpisywali trzy wybrane, które zaobserwowali w ostatnim czasie w swoim otoczeniu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ globalne ocieplenie ma katastrofalne skutki – susze, powodzie, huragany, topnienie lodowców.
Przy tej okazji w Multicentrum można było dowiedzieć się kilku ciekawych informacji dotyczących klimatu.
- Czym jest ślad wodny lub węglowy?
- Ile dwutlenku węgla generujemy do atmosfery korzystając z mediów społecznościowych?
- Jakie są główne przyczyny zmian klimatu?
- Jakie działania są najskuteczniejsze w ograniczaniu emisji CO2?
Podczas wizyty wspólnie z młodzieżą rozmawialiśmy o świadomości dotyczącej zmian klimatu, zachęcaliśmy do pogłębiania wiedzy na ten temat oraz do przemyśleń w jaki sposób zmiana indywidualnych nawyków może przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi.


Podsumowanie wydarzenia odbyło się w Amfiteatrze. Podziękowania za współpracę otrzymali :

- Renata Szwed , dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej,

- Krystyna Nowicka, kierownik Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej,

- Sebastian Wieczerza, pracownik Filii nr 6.


Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.