Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Szkolenie powiatowe bibliotekarzy

25 października 2022 r. odbyło się stacjonarne szkolenie bibliotekarzy pracujących w bibliotekach miejskich, gminnych i filiach w powiecie bialskim. Uczestników spotkania przywitał dr Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Gościem spotkania szkoleniowego była pani Marzena Targońska, instruktorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, która jest opiekunem merytorycznym powiatu bialskiego. Tematyka spotkania oscylowała wokół szeroko pojętej działalności bibliotek.

W pierwszej części o swojej pracy projektowej opowiedziała Beata Łyczewska, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie, realizatorka wielu projektów społecznych. Prelegentka przybliżyła zasady uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Kierunek Interwencji 4.1 BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, działania na które można uzyskać dofinasowanie, a także etapy pracy projektowej. Przedstawiła swoje doświadczenia z prowadzenia projektu „Z biblioteką w tysiące podróży w nieznane”, na który Gminna Biblioteka Publiczna w Konstantynowie pozyskała 137 tys. zł. Uczestnicy poznali poszczególne wydarzenia zorganizowane dla mieszkańców, bibliotekarzy i partnerów lokalnych oraz korzyści z ich realizacji.

Anna Chwedoruk i Emilia Waszczuk – instruktorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej zrelacjonowały wyjazd studyjny, który odbył się w ramach projektu konstantynowskiej biblioteki, zrealizowany w celu wymiany doświadczeń między beneficjentami programu BLISKO. Grupa osób zaproszona do uczestnictwa w wyjeździe odwiedziła biblioteki w Strzelinie i w Wiązowie w województwie dolnośląskim, uczestniczyła w szkoleniach i spotkaniach z wolontariuszami z Fundacji EuroWeek oraz poznała walory krajobrazowe Ziemi Kłodzkiej.

W drugiej części spotkania zatytułowanej „Jak dobierać gry planszowe do wieku dziecka? Kilka słów o graniu w gry planszowe w bibliotece” wystąpiła Ewa Graniak-Wosinek, bibliotekarka pracująca w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kajetana Kraszewskiego w Wisznicach, pasjonatka i znawczyni gier planszowych, recenzentka, współpracująca z wydawnictwami, takimi jak: Nasza Księgarnia, Egmont, Granna, Portal, Foxgames, Tactic, Lacerta, Rebel i inne oraz z czasopismem Magazyn Świat Zabawek.

W tej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak dobierać gry do wieku, predyspozycji i zainteresowań, dlaczego warto upowszechniać gry planszowe, jakie niosą korzyści dla wszechstronnego rozwoju dzieci i jak wspaniale uzupełniają się z czytaniem. Dlatego powinny obok książek zasilać wszystkie biblioteki. Oprócz nauki, szlifowania różnorodnych umiejętności są one doskonałą rozrywką także dla dorosłych.

Pani Ewa zaprezentowała wiele różnorodnych tematycznie gier. W oparciu o swoje doświadczenie podpowiedziała jak zorganizować w bibliotekach kluby gier planszowych. Uczestnicy otrzymali katalogi gier planszowych z wydawnictw Nasza Księgarnia i Egmont, gadżety oraz listę ciekawych i sprawdzonych gier.

Banery/Logo